ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

قلم مهر

پیرامون تقلید و اهمیت یادگیری احکام شرعی

پیرامون تقلید و اهمیت یادگیری احکام شرعی

 

نماز مسافر

چند نماز است که راجع به آنها توضیحاتی می دهیم یکی نماز مسافر است در احکام فقهی ما نماز مسافر یک  تفاوتی دارد با نماز در شهر خودمان، با شرایطی که در رساله ها آمده کسی که به سفر می رود نمازهای چهار رکعتی را باید دو رکعتی بخواند.

بحث تقلید و احکام شرعی

 همین جا نکته ای را می گوییم واجب است که مسلمان ها با احکام دینشان آشنا شوند، داشتن رساله کافی نیست، باید این رساله را در طول سال اعضای خانواده بخوانند، بقیه گوش کنند، ‌مرور کنند و تکرار کنند. رساله از احکام تقلید شروع شده بعد احکام مطهرات، نجاسات، نماز، روزه، مسائل اقتصادی، مسائل خانواده، مسائل اجتماعی، احکام خیلی مهم است ، مسئله یازده رساله این را به ما می گوید مسائلی را که مکلف غالباً به آن نیاز دارد دانستنش واجب است نه مستحب.

اهمیّت یادگیری احکام شرعی

حالا کسی که نمی داند احکام نماز مسافر را ، بارهامسافرت رفته و نمازها را چهار رکعتی خوانده است ، در یک جایی ایام جبهه توصیه کردم دوستان، برادران رزمنده وصیّت نامه بنویسند، یک برادری آمد و گفت حاج آقا امشب فهمیدم که اشتباهی غسل می کردم، گفتیم که چطور غسل می‌کردی؟ گفت که اول سمت راست بعد سر و گردن بعد سمت چپ ، من متغیر شدم و گفتم که چند سالتون هست شما؟ گفت 45 سال ، می دانستم کسی که این اشتباه را کرده در احکامش 30 سال نماز خوانده حداقل، تمام این 30 سال نماز را باید از دوباره بخواند (یادآوری: در خصوص احکام فقهی هر شخص مکلّفی، باید به رساله عملیّه مرجع خود رجوع کند و مطابق فتوا آن مرجع عمل نماید.) گفتم یکی دو ساعت صبر کن تماس بگیرم با قم و با اهواز، با علمایی که سراغ داشتم تماس گرفتم و گفتند که هیچ راهی ندارد این غسلش را اشتباه انجام داده و تمام نمازهایی را که با این غسل خوانده باطل است یک راه فقط دارد و آن اینکه ببین اهل چه شهری است. اگر در یک روستایی زندگی می کرده که هیچ عالمی و معلّمی  و کتابی نبوده و او همین اندازه یاد گرفته و عمل کرده امید است که نمازهایش درست باشد. ما هم دویدیم او را پیدا کردیم و گفتیم برادر اهل کجایی؟ گفت تهران، گفتیم وای یک مرد 45 ساله در تهران ، که همه جا مسجد هست، کتابخانه است، مدرسه است، حسینیه، هیئت، معلوم است کوتاهی کرده  است.

چرااساتید ما احکام را زیاد تکرار می کنند؟

چرااساتید ما احکام را زیاد تکرار می کنند؟ چون واجب است، نماز مسافر احکامی دارد همچنین نماز قضا، یعنی نمازهایی که ما انجام ندادیم،‌در خواب ماندیم یا به غلط انجام دادیم، ذکرش را غلط انجام دادیم، فعلش را غلط انجام دادیم، وضویش درست نبوده، غسلش درست نبوده، تیمم اینها را باید قضا کنیم، ممکن است زیاد باشد 20 سال ،‌30 سال یا به عمد نخواندیم ، یا در یک خانه ای بودیم که به ما نگفتند نماز بخوان، یا لاابالی بوده اند الان متعهد شدیم، با خدا رفیق شدیم، این نمازها را باید بخوانیم و اگر حالتی داریم، مریضی داریم که ممکن است به زودی از دنیا برویم باید وصیت کنیم که این اندازه نماز قضا برای من بخوانید، نماز قضا خیلی مهم است یک بدهی است که ما به خدا داریم، مدیون خدا هستیم و روز قیامت از ما سوال خواهد شد.

بحث نماز جمعه و اهمیت آن

نماز جمعه، اجتماع هفتگی مسلمان ها است. امانتی که انقلاب اسلامی ایران زنده کرد، امام عزیز افتخار می کرد به آن. قرآن کریم یک سوره دارد به نام سوره جمعه آیه نهم آن این است:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿9

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چون براى نماز جمعه ندا درداده شد به سوى ذكر خدا بشتابيد و داد و ستد را واگذاريد اگر بدانيد اين براى شما بهتر است (الجمعة/آیه9)

حدیث داریم فرشته ها صبح جمعه که می شود با قلم و کاغذ و با دفتر می‌نشیند و هرکه زودتر بیاید اسمش را زودتر می نویسند. نماز جمعه نشان دهنده بعد سیاسی و اجتماعی اسلام است. نشان دهنده همدلی ، همبستگی،  گفتگو و طرح مسائل سیاسی و اجتماعی، دردها، نیازهای نیازهای جامعه اسلامی است.

اهمیّت نماز جمعه در نزد پیامبر(ص)

اولین مبلغی که پیغمبر(ص) اعزام کرد مصعب بن عمید او در مدینه نماز جمعه برگزار کرد، خود پیامبر در مکه برایشان امکان نداشت به مدینه که آمدند روز جمعه بود همان روز اولین نماز جمعه را برگزار کردند در نماز جمعه تقویت روحیه اخوت و برادری است. در نماز جمعه تشکل نیروهای اسلام است. در نماز جمعه رشد فکری، سیاسی، اجتماعی است. در نماز جمعه تقویت روحیه جمع گرایی است. مرکزی برای بسیج مردم است.

سیره اصحاب پیامبر(ص) در باره نماز جمعه

امام صادق(ع) فرمود:

كَانَ أَصْحَابُ مُحَمَّدٍ ص يَتَجَهَّزُونَ لِلْجُمُعَةِ- يَوْمَ الْخَمِيس‏

اصحاب پیغمبر از روز پنج شنبه خودشان را برای نماز جمعه آماده می‌کردند.

سیر و پیاز روز پنج‌شنبه نمی خوردند که فردای آن روز از دهانشان بو نیاید که دیگران آزرده خاطر شوند.

کلام امام خمینی (ره) در باره نماز جمعه

حضرت امام خمینی(ره) فرمود: نماز جمعه نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است باید هرچه باشکوه تر و پر محتواتر اقامه شود. ملت عظیم و عزیز با شرکت خود باید این سنگر اسلامی را هرچه عظیم تر و بلندپایه تر حفظ نماید تا به برکت آن توطئه های خائنان و دسیسه های مفسدان خنثی شود.

نماز عید و اهمیت آن

نماز دیگری داریم به اسم نماز عید است، سالی دو بار اجتماع سالانه یا اجتماع شش ماه یکبار. یک اجتماع سالانه ای هم مسلمین در حج دارند. برای نماز عید دو نماز داریم هردو این نماز پایان تکلیف است. مسلمان ها 30 روز، روزه می گیرند و بعد جشن می گیرند که ما تکلیفمان را انجام دادیم. معلوم می شود عید در اسلام برای و بی کاری نیست. عید برای کار کردن است هرکه کار می کند باید جشن بگیرد؛ هرکه تکالیفش را انجام می دهد باید خوشی کند. یک عید دیگری هم داریم برای حاجیان است وقتی مراسم و مناسک حج را انجام دادند شادمانی می کنند. نماز عید هم خیلی شیرین است. نماز عید فطر، نماز عید قربان ، آنجا هم در آن رسیدگی به فقرا است. در آن جمع گرایی است، رغبت به خداوند است، تضرع و نالیدن به درگاه خداوند است و درگاه جوایز از پیشگاه است.

نتیجه کلی بحث نماز

درباره نماز هرچه بگوییم کم است. روز اول گفتیم که حدود 1000 جا در قرآن صحبت نماز است بیش از 20000 حدیث دربارۀ  نماز است، ستون دین نماز است، کلید بهشت نماز است. سر دین نماز است. اولین سوال در قیامت نماز است. دربارۀ نماز هرچه فکر کنیم کم است.

ای دل اگر عاشقی در پی دلدار باش                 بر در دل روز و شب منتظر یار باش
دلبر تو جاودان بر در دل حاضر است                 رو در دل برگشای حاضر و بیدار باش
دیده‌ی جان روی او تا بنبیند عیان                        در طلب روی او روی به دیوار باش
ناحیت دل گرفت لشگر غوغای نفس              پس تو اگر عاشقی عاشق هشیار باش
نیست کس آگه که یار کی بنماید جمال             لیک تو باری به نقد ساخته‌ی کار باش
در ره او هرچه هست تا دل و جان نفقه کن          تو به یکی زنده‌ای از همه بیزار باش
گر دل و جان تو را در بقا آرزوست                           دم مزن و در فنا همدم عطار باش