ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

قلم مهر

اهمیت نماز جماعت در اسلام

اهمیت نماز جماعت در اسلام

رسیدیم به بحث نماز جماعت، از روز اول اسلام، نماز را به شکل جماعت ارائه کرد، یک برنامه ‌اجتماعی است، نمازهای مستحبی را برای خلوت انسان ها قرار داد یکی از ویژگی‌های دین اسلام اجتماعی بودنش است، اولین نماز، پیش نمازش پیامبر و پشت سرش امیرالمومنین و حضرت خدیجه، پیامبر عزیز اسلام اصرار داشتند که به اجتماعات لبیک بگویید، بپیوندید، پیغمبر فرمود: دو تا از یکی بهتر است،  سه تا از دو تا بهتر است، چهار تا از سه تا بهتر است، پنج تا از چهار تا بهتر است،  مسلمان ها منسجم باشید، متحد باشید.

پیامبر فرمود :

مَنْ سَمِعَ النِّدَاءَ فَلَمْ يُجِبْهُ مِنْ غَيْرِ عِلَّةٍ فَلَا صَلَاةَ لَه‏

هرکه صدای اذان را بشنود و بی‌دلیل پاسخ نگوید او نماز نخوانده

 فرمود هرکسی در جامعه زندگی می کند باید به مسجد بیاید مخصوصاً همسایه های مسجد در جماعت حضور پیدا بکنند.

اشتیاق فرد نابینا به نماز جماعت

یک نابینایی گفت از بس شما تعریف نماز جماعت را کردید من سعی می کنم در نماز جماعت حضور پیدا کنم اما گاهی در خانه کسی نیست که من را به مسجد بیاورد فرمود : یک طنابی از خانه ات به مسجد بکش و نماز جماعت را ترک نکن.

 

جریان فرد روستایی و نماز جماعت

یک شخصی که در روستا زندگی می کرد به پیامبر عرض کرد که من در یک روستایی هستم تک خانه واری،  من و همسر و بچه هایم و چند تا کارگر، مسجد و اجتماعی نیست ولی خوب نمازمان را به جماعت می خوانیم، خانم و بچه ها و آن چند تا کارگر هم به من اقتدا می کنند تشویق کرد و فرمود فرشته ها هم به شما اقتدا می کنند، عرض کرد که گاهی بچه ها مشغول کاری هستند من هستم و همسرم دو نفری باز نماز را به جماعت می خوانیم پیغمبر او را تشویق کرد، عرض کرد گاهی خانممن عذری دارد و من تنها نماز میخوانم حضرت فرمود: چون درد تو این است که نماز را به جماعت بخوانی آنوقت هم که تنها می خوانی نماز تو به جماعت حساب می شود.

ثواب شرکت در نمازجماعت

 ثوابی که برای نماز جماعت از پیامبر به ما رسیده فوق العاده است. حدیثی که دربارۀ ثواب نماز جماعت در رساله های عملی آمده این است ترجمه اش: اگر در نماز جماعت یک نفر اقتدا کند پاداش هر رکعت آن نماز 150 نماز است. 2 نفر اقتداء کنند پاداش هر رکعت 600 نماز است. 3 نفر اقتداء‌کنند 1200، 4 نفر اقتدا کنند 2400، 5 نفر 4800،  6 نفر 9600،  7 نفر 19200 نماز است. 8 نفر ثواب هر رکعت 36400، 9 نفر 72800 و اگر تعداد اقتداء کنندگان 10 نفر و بیشتر بشوند ثواب یک رکعت آن نماز را کسی نمیتواند بنویسد حتی اگر دریاها مرکب ، جنگل ها قلم، آسمان ها کاغذ و جن و انس نویسنده شوند.

آثار نماز جماعت

 روز قیامت چقدر ما حسرت خواهیم خورد که من می توانستم به مسجد بروم، ‌می توانستم به مسجد بروم، چرا بی خودی غفلت کردم، ‌چرا بی توجهی کردم؟ چرا غفلت کردم؟ بسیاری از آثار نماز در نماز جماعت است، مثل همدلی، همکاری، هم زبانی، ‌هم فکری، شما ترکیب نفراتی که در مسجد می آیند را نگاه کنید،‌ باسواد، بی سواد،‌ مهندس،‌ پزشک، روحانی، کشاورز، کارگر، کودک، نوجوان، میانسال،‌ بزرگسال، پیر، زن ، مرد، یعنی همان ترکیبی که در خانه است اینها وقتی کنار هم می‌نشینند، صمیمانه با هم دست می دهند، ‌احوال هم را می پرسند، با مشکلات هم آشنا می شوند، هر کدام یک مهارت و تخصصی دارند، صمیمانه دراختیار هم قرار می‌دهند،‌ مشکلات جامعه حل می شود این از زیبایی های اسلام است.

نظریه گلادستون درباره نماز جماعت

گفته اند که گلادستون در انگلستان گفته بود تا مسلمان ها این اذان و نماز جماعت را دارند نمی توانیم ما آنها را شکست بدهیم . این حرکت هم آهنگ اجتماعی در بین آنها رایج است.

نماز جماعت در احادیث

حدیث داریم نماز جماعت شبیه کار فرشتگان است. آنها با نظم و انسجام خدا را تسبیح می گویند، پیامبر فرمود:

صَلاةُ الرَّجُل في جَماعَة خير مِن صَلاتِهِ في بَيْتِهِ اَربَعينَ سَنَةً.

انسان نماز را به جماعت بخواند بهتر از اینکه چهل سال در خانه اش فرادا بخواند،

قيلَ: يا رَسولَ اللهِ! صَلاةُ يَوم؟ منظورتان نمازهای یک روز است که از نمازهای چهل سال بهتر است فرمود نه : یک نماز، پیغمبر فرمود: اگر من نماز صبح را در جماعت بخوانم خوش تر دارم از آنکه شب تا صبح شب زنده داری کنم، آثاری  که در نماز جماعت مترتب است ، توجه به ضعیفان و بینوایان، توجه به نیازها، توجه به آسیب ها و مشکلاتی که در جامعه اسلامی است برطرف کردنش به دست خود مردم، به صورت خودجوش ، داوطلبانه و اینها از زیبایی‌های اسلام است .

ویژگی های امام جماعت

از زیبایی های نماز جماعت این است که امام جماعت باید داناتر، پاکتر و متقی تر از همه باشد، ایشون به نمایندگی از نمازگزاران  با خدای رحمان راز و نیاز می کند لذا در رکعت اول و دوم نماز جماعت مأمومین سکوت می کنند، امام جماعت به نمایندگی از آنها سوره حمد و یک سوره دیگر را می خواند، در حدیث می خوانیم: وقدموا افضلکم، با فضیلت ترین فرد را به عنوان امام جماعت قرار دهید، وقدموا خیارکم،  بهترین خودتان را به عنوان نماز جماعت قرار دهید.

پیامبر عزیز اسلام وقتی می خواستند وارد مدینه شوند در روستای قبا مسجد ساختند به مدینه وارد شدند باز مسجد النبی را ساختند و بعد هم مسجد محلات و مسجد روستاها را ساختند. برای هر مسجدی امام جماعت لازم بود، امام جماعت را پیغمبر منصوب می کرد کسی که آگاهی اش به احکام بیشتر باشد ،‌آشنایی اش با قرآن بیشتر باشد، وقت شناس باشد محبوب در بین مردم باشد، حتی از نظر قیافه می فرمود آنکه زیباتر است جلو بایستد، یعنی مسائل فطری را پیغمبر مراعات می کرد. احادیثی که به دست ما رسیده این شاخص ها را برای امام جماعت به ما معرفی می کند، کسی که قرائت نمازش بهتر باشد، کسی که در هجرت  پیش قدم باشد.  کسی که دین شناس تر و در مراتب علمی برتر باشد، کسی که سن بالاتری دارد، کسی که زیباتر و خوشرو تر باشد و اگر در منزل نماز جماعت برگزار می  شود صاحب منزل مقدم است و اگر در جایی است که مرتباً یک کسی نماز می خواند، همان کسی که مرتب نماز می خواند مقدم است.

اهمیت عدالت در بحث جماعت

عدالت امام جماعت در فقه شیعه شرط است، بعضی ها یک مقداری ناراحت می شوند که چرا در فقه شیعه معطل می کنند هرکسی زود نمی رود جلو بایستد، دلیلش همین عدالت است که امام جماعت باید  هم قرائت نمازش صحیح باشد هم مأمومین آنرا باید عادل بدانند. این هم در نشانه های اهمیت عدالت است.

 

اهمیّت مسجد در احادیث

در حدیث می خوانیم:

المؤمن في المسجد كالسمك في الماء

والمنافق في المسجد كالطير في القفص،

مومن در مسجد مثل ماهی در آب است. ‏،

منافق در مسجد مثل پرنده در قفس است می خواهد بیرون بیاید.

یک کاری کنیم رفت و آمدمان را به مسجد زیاد کنیم، اُنسمان را به مسجد زیاد کنیم، حدیث داریم مرده ها هیچ آرزو نمی کنند به دنیا برگردند مگر وقت هایی که از کنار مسجدی گذر کنند، حسرت می خورند ای کاش دوباره برگردند، زنده شوند و یک بار دیگر بیایند مسجد. 

چه احادیثی آمده است برای پاداش روشنایی مسجد، مفروش کردن مسجد،  تمیز کردن مسجد، احترام گذاشتن به مسجد، ادب کردن نسبت به فضای مسجد و مسجدی ها .

چرا بعضی ها نماز جماعت و مسجد نمی آیند؟

چرا بعضی ها نماز جماعت و مسجد نمی آیند؟ شاید بعضی از پاداش نماز جماعت و مسجد غافل هستند، بعضی ها شاید دلیل نیامدنشان این است که از بدرفتاری و بداخلاقی نماز خوان ها ناراحت باشند، بعضی ها ممکن است دلیلشان امام جماعت باشد، می گوید من از این امام جماعت خوشم نمی آید یک چیزهایی دیده ام،  بعضی به خاطر همفکر نبودن با امام جماعت یا دیدگاههای سیاسی، بعضی به خاطر مشغولیت های اقتصادی، اجتماعی، گرفتاری های روزمره خودشان را محروم می کنند، بعضی از برخورد سرد افراد مسجد دل سرد شده اند ولی هیچ کدام از اینها نمی تواند دلیل باشد روز قیامت برای ما. خوب اگر از این امام جماعت خوشتان نمی آید  یک امام جماعت دیگر. از این محفل، از این مسجد خوشتان نمی آید یک مسجد دیگر. ولی خودتان را از جماعت و از مسجد محروم نکنید. متأسفانه بهانه ای شده مسئله تکنولوژی و گرفتاری‌ها از اینکه ما محروم کنیم خودمان را از برکات نماز جماعت، نذر کنیم، عهد کنیم مخصوصاً به اتفاق افراد خانواده، پدرها با پسرها،  مادرها با دخترها در جماعت شرکت کنیم، از هفته ای یک بار شروع کنیم، آرام آرام تعدادش را زیاد کنیم این امانت را به نسل های بعد بسپاریم.

کجا دانند حال ما سبکباران ساحل ها           (حافظ)