ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

قلم مهر

تعقیبات نماز و نمازهای نافله

تعقیبات و نمازهای نافله

 

تعقيبات نماز

پس از سلام نماز قرآن کریم و امامان معصوم به ما فرموده اند زود باب این گفتگو را نبندید یک مقداری ادامه دهیم که نشانۀ این باشد که خدایا ما دوست نداریم این دیدار زود تمام بشود. بعد از نماز تعقیبات یعنی نیایش های بعد از نماز را داشته باشیم، پیامبر عزیز اسلام و امامان معصوم  به ما نیایش هایی را یاد داده اند.

تعقیبات مشترک و مختص

 تعقیبات مشترک برای همۀ نمازها یا تعقیبات مختص بعضی از نمازها. اینها نشان دهندۀ ادب ما است که به خدا می خواهیم بگوییم که خدایا دوستت داریم.

بهترین تعقیبات بعد از نماز

 بهترین تعقیب پس از نمازها ذکر تسبیحات حضرت فاطمه زهرا(س) است که طبق حدیث ثواب هزار رکعت نماز مستحبی را دارد. به جز این تعقیبات دعاهایی که در کتاب شریف مفاتیح آمده تسبیحات حضرت فاطمه زهرا را هم بلد هستید.

جریان تسبیحات حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليها)

پیامبر عزیز اسلام به دخترش که آمده بود کمک کار بگیرد چون خیلی در زندگی در زحمت بود فرمود عزیزم هروقت به سختی افتادی و بعد از نمازها و هنگام خواب این ذکرها را بگو 34 بار الله اکبر 33 بارالحمدلله 33 بار سبحان الله . حضرت فاطمه زهرا وقتی به خانه آمد برای شوهرش اینها را تعریف کرد، امیرالمومنین(ع) می فرماید از آن به بعد همیشه این ذکرها را وقت خواب و بعد از نمازها می خواندم.

تاریخچه  درست کردن تسبیح

حضرت فاطمه با یک نخ پشمی که صد تا گره زده بود به این نخ یک تسبیحی درست کرد و این ذکرها را با این تسبیح می گفت تا اینکه واقعۀ احد پیش آمد، این بار از خاک تربت حضرت حمزه سید الشهدا یک تسبیح تربت درست کرد دیگران هم یاد گرفتند تا اینکه واقعه کربلا پیش آمد از آن به بعد امامان ما تسبیحشان را از خاک کربلا درست می کردند که چقدر رهنمود به ما دادند که تسبیح تربت امام حسین (ع) دست کسی باشد حتی اگر ذکر نگوید، ذکر برای  او ثبت می شود.

سجده شکر

 از تعقیباتی که خیلی به ما توصیه شده سجدۀ شکر است، یعنی نماز تمام شد باز پیشانی را به سجده بگذاریم خدا را شکر کنیم که توفیقی پیدا کردیم. ما با او دیداری داشته باشیم، گفتگویی داشته باشیم، نمازی خوانده باشیم .

نمازهای نافله

همینجا نمازهای نافله را هم بگوییم. ما نمازهای واجب داریم در شبانه روز که 17 رکعت است، نماز صبح 2 رکعت. نماز ظهر 4 رکعت، نماز عصر 4 رکعت، نماز مغرب 3 رکعت و نماز عشاء 4 رکعت. دو برابر این 17 یعنی  34 رکعت نماز نافله یعنی اضافه بر آن برنامه سازمانی مستحب است ولی نشان دهنده‌ عشق ما به نماز است. بعضی ها اضافه کاری را دوست دارند می گویند من عاشق کار هستم، آنهایی که دوست دارند نماز مستحبی بخوانند نافله نماز صبح 2 رکعت است . 2 رکعت قبل از نماز صبح، نافله نماز ظهر 8 رکعت است 4 تا 2 رکعت قبل از نماز ظهر، نافله نماز عصر 8 رکعت است چهار تا 2 رکعتقبل از نماز عصر، و نافله نماز مغرب چهار رکعت است 2 تا 2 رکعت قبل از نماز مغرب. کوتاه ترین نماز نافله ، نافله نماز عشاء است 2 رکعت بعد از نماز عشاء نشسته و 11 رکعت نافله نماز شب است.پس نماز صبح نافله اش 2 رکعت ، ظهر 8 رکعت، عصر 8 رکعت مغرب 4 رکعت و عشاء  2 رکعت ، 11 رکعت هم نماز شب.

نمازهای مستحبی دیگری هم است. یک وقتی با دوستان صحبت می کنیم و می گوییم این نمازهای مستحبی برای بازنشسته ها، پیرزن ها، پیرمرد ها و بازنشسته ها نیست. اتفاقاً این نمازها معنایش این است که انسان در طول زندگی  آنقدر به تلاطم برخورد می‌کند محتاج مدد خداوند می شود. امامان ما این نمازها را برای همین پیشنهاد کردند کتابی است که ستاد اقامه نماز منتشر کرده به نام نمازهای مستحبی، 350 نوع نماز مستحبی داریم.

کسانی هستند می‌گویند بگذارید همین نمازهای واجب را بخوانیم، اتفاقاً‌ در جوانی باید همین نمازهای مستحبی را خواند.

اهمیّت نماز جعفر طیار و طریقه خواندن آن

از نظر امام خمینی در بین نمازهای مستحبی آنی است که برترین است و به اکسیر احمر یا کیمیا تشبیه شده است نماز جعفر طیار است آن هدیه ای که پیامبر به جعفر طیار که ماموریتی را که رفت و سیزده سال طول کشید . ماموریت سختی که هرچه مسلمان در قاره آفریقا است مدیون جعفر ابی طالب هستند وقتی برگشت پیامبر فرمود استقبال رسمی از او بشود. و از این زن و شوهر ، ‌همسرش هم اَسماء بنت عمیس سه پسری که خدا به آنها داده بود وارد شدند. مردم فکر می کردند که پیغمبر چه جایزه ای را به آن بدهد ،‌پادشاه حبشه را مسلمان کرده بود، جمعی از کشیش ها  به دست او مسلمان شده بودند و خدمات زیادی. بعضی گمان می کردند که یک قطعه زمین مرغوب پیغمبر به او بدهد،  بعضی پیش بینی می کردند سکه طلا به او داده شود، اما پیامبر یک نماز به او هدیه داد  که تا دنیا دنیا است هرکس این نماز را می خواند یک بهره ای به جعفربن ابیطالب هم می رسد. چهاررکعت است. مثل نماز صبح است با یک کمی تفاوت نیت می کنیم 2 تا 2 رکعتی نماز جعفر طیار بعد از تکبیرالاحرام  و سورۀ حمد 15 بار تسبیحات اربعه را می گوییم . به رکوع می رویم بعد از ذکر رکوع 10 بار تسبیحات اربعه از رکوع بر می خیزیم می ایستیم 10 بار، به سجده می رویم 10 بار، می نشینیم 10 بار ، باز به سجده می رویم و می نشینیم 10 بار، هر رکعتش 75 بار این ذکر فوق العاده مهم به کار رفته است. حدیث داریم نماز جعفر طیار 12000 حسنه دارد چون 300 بار ذکر تسبیحات اربعه در آن بکار رفته است. تسبیحات اربعه یعنی چهارگانه ، 300 در چهار می شود 1200 ،  هر یکی آن اذکار هم ضرب در 10 ، چون هر کار خوب 10 برابر حسنه دارد،  12000 حسنه دارد و مشکلات ما را می تواند حل کند .

نماز آیات و روش خواندن آن

از نمازهای دیگری که خوب است در اینجا یاد کنیم و واجب است نماز آیات است. در زمان جاهلیت فکر می کردند که حوادثی که در طبیعت رخ می دهد اینها هر کدام ربی دارد، رب آتش، رب خورشید، رب باران، رب باد. اسلام که آمد فرمود یک رب بیشتر نیست و آن رب العالمین است وقتی خورشید می گرفت یا ماه می گرفت، یا زلزله می شد دستور آمد واجب است مسلمان ها نماز بخوانند یعنی این را از نشانه های خدا بدانند. نماز آیات را هم همه بلد هستند . دو رکعت است بعد از حمد یک سوره ای را 5 قسمت می کنیم با سلیقۀ خودمان و بعداز هر قسمت به رکوع می رویم و می ایستیم در حقیقت این نماز 2 رکعتی 10 تا رکوع دارد.

نماز باران

نماز دیگری است به نام نماز باران، آن هم زیاد توصیه شده نشان دهندۀ‌ این است که ما همه کاره را خدا می دانیم. بعضی ها فکر می کنند ما وقتی نماز باران می خوانیم یعنی به برنامه ریزی یا  اسباب و علل اعتقاد نداریم. می گوید آقا باران قانون دارد ، منظور شما از  نماز باران چیست؟ ما می خواهیم بگوییم آن قوانین را قبول داریم آن قوانین مخلوق خدا است. همان خدایی که از آن مسیر باران می فرستد می تواند از مسیر دیگری برای جمعی از بندگانش باران بفرستد. خودش به ما یاد داده است. در همین قرآن است که می خوانیم:

فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارًا ﴿10 يُرْسِلِ السَّمَاء عَلَيْكُم مِّدْرَارًا ﴿11 وَيُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَل لَّكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَل لَّكُمْ أَنْهَارًا ﴿12

و گفتم از پروردگارتان آمرزش بخواهيد كه او همواره آمرزنده است (10) [تا] بر شما از آسمان باران پى در پى فرستد (11) و شما را به اموال و پسران يارى كند و برايتان باغها قرار دهد و نهرها براى شما پديد آورد (نوح/آیه12)

امشب که بلرزید دل و بغض و صدایت           آرام روان گشت دلت سوی خدایت 
رفتی به در خانه ی آن قاضی حاجات              یاد آر مرا ملتمس لطف و دعایت