ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

قلم مهر

پیرامون تشهد و سلام در نماز

پیرامون تشهد و سلام در نماز

منظور از اَشْهَدُ:

رسیدیم به تشهد و سلام ، با وضو به سمت قبله، با لباس پاک، با سرود آسمانی، با نیت پاک نماز را آغاز کردیم، سورۀ حمد خواندیم یک سورۀ انتخابی خواندیم، رکوع و سجده کردیم خدا را تسبیح گفتیم و الان می نشینیم و دوباره اعتقادات خود را تکرار می کنیم. می گوییم: أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ ما منظورمان از اشهد چسیت؟ گواهی می‌دهم برای چه می گوییم؟ تبلیغ است یا تلقین است.

معانی اَشْهَدُ

اَشْهَدُ چند تا معنی دارد یک معنایش این است که وسوسه گران همیشه در صدد این هستند که اعتقادات ما را سست کنند ما در مقابل آنها پی در پی باید اعتقادات خود را علنی به زبان جاری کنیم. اَشْهَدُ، ای اطرافیان من، ای موافقان، مخالفان، همۀ مردم بدانید عقیدۀ من این است. در اذان هم با صدای بلند اعلام می کنیم هم تبلیغ است در اذان و هم تکرار و تثبیت و تلقین است در تشهد. همۀ‌نماز خداگرایی است، خداپرستی است، یکتاپرستی است گواهی می دهم. زیاد ما باید تکرار کنیم اعتقاداتمان را .

پاداش وصیت نامه

حدیث داریم وصیت نامه خودتان را بنویسید. کسی که وصیت نامه می نویسد پاداش شهید دارد. در وصیت نامه اینها بیان می شود: أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ گواهی می دهم به یکتایی خدا، گواهی می دهم به رسالت پیامبر، گواهی می دهم به اینکه مرگ حق است، صراط حق است اعتقاداتمان را تکرار کنیم به زبان جاری کنیم. اول از خدا شروع می‌کنیم ، یکتایی خدا، اولین شعاری است که در اسلام به سر زبان ها افتاد. قُولُوا لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ تُفْلِحُوا ای انسان ها بگویید لا اله الا الله تا رستگار شوید مثل دانه ای که در دل زمین کاشته می شود و آن دانه وقتی با شرایط مناسب قرار می گیرد جوانه می زند و سنگ ها را از مسیر راه خودش کنار می زدند و خاک را می شکافد و در فضای باز می آید عرب می گوید فلح یعنی راحت شد و رستگار شد، انسان هم اگر بخواهد از این جهان مادی رها شود و وارد یک فضای لایتناهی معنوی شود باید موحد شود، یکتا پرست شود. بگویید جز الله معبودی، معشوقی نیست تا رستگار شوید. أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ جز خدای یکتا،‌خدایی نیست. شریکی ندارد وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ گواهی می دهم که محمد بندۀ خدا و فرستادۀ خدا است.

جایگاه کلمۀ عبد در قرآن

 کلمۀ عبد در قرآن خیلی منزلت دارد، مقام دارد. وقتی که می خواهیم به کسی ترحم کنیم می گوییم به بنده خدا یک کمکی بکنیم، اما قرآن می گوید بالاترین شخصیت را وقتی می خواست به معراج ببرد لقب عبد به او داد:

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ ﴿1

منزه است آن [خدايى] كه بنده‏اش را شبانگاهى از مسجد الحرام به سوى مسجد الاقصى كه پيرامون آن را بركت داده‏ايم سير داد تا از نشانه‏هاى خود به او بنمايانيم كه او همان شنواى بيناست (الإسراء/آیه1)

اهمیت بندگی در حدیث قدسی

در حدیث قدسی می‌خوانیم:

عَبْدِي‌ أَطِعْنِي‌ حَتَّي أَجْعَلْكَ مِثْلِي‌.

بندۀ من اطاعت کن از من تا تو را همچون خودم قرار دهم

من اراده می کنم نیست هست می شود، توهم می توانی در سایۀ بندگی به این مقام برسی.

موضوع توسل

پیامبر(ص) اسلام ، امیرالمومنین ، امام حسین بالاترین افتخارشان این بوده که بندگان خدا بوده اند آن کج فکرهایی که متهم می کنند شیعه را در موضوع توسل و چه بسا به عمد این شتباه را می کنند نمی دانند که شیعه از نظر توحید در قلّه قرار دارد. همۀ‌ احترام شیعه برای امام حسین(ع) این است که امام حسین(ع) عبد خدا است و همۀ هستیش را در راه توحید داد، شب عاشورا تا به صبح با خدا راز و نیاز می کرد. روز عاشورا در مقابل تیرهای دشمن نماز جماعت خواند. این امام حسین را ما واسطه قرار می دهیم در پیشگاه خدا. خود خدا به ما فرمان داده است:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَابْتَغُواْ إِلَيهِ الْوَسِيلَةَ وَجَاهِدُواْ

 فِي سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿35

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از خدا پروا كنيد و به او [توسل و] تقرب جوييد و در راهش جهاد كنيد باشد كه رستگار شويد (المائدة/آیه35)

پرسیدند از پیغمبر این وسیله که در دین آمده چیست؟ فرمود وسیله قرآن است. وسیله من هستم، علی، فاطمه، حسن و حسین است. چه وسایلی از اینها بهتر. اول گواهی می‌دهیم به بندگی پیامبر.

حضرت عیسی علیه السلام چگونه خود را معرفی کرد؟

 عیسی مسیح وقتی در گهواره به سخن آمد می خواست خودش را معرفی کند. اول این طور معرفی کرد من بندۀ خدا هستم بعد من فرستادۀ خدا هستم.

قَالَ إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آتَانِيَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِي نَبِيًّا ﴿30

[كودك] گفت منم بنده خدا به من كتاب داده و مرا پيامبر قرار داده است (مریم/آیه30)

افتخار کنیم به اینکه بندۀ خدا هستیم. گواهی می‌دهم که محمد بندۀ خدا و فرستادۀ‌ خدا است.

 

اهمیّت صلوات

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد، ذکر شریف صلوات خداوند در قرآن می فرماید:

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا

 صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا ﴿56

خدا و فرشتگانش بر پيامبر درود مى‏فرستند اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد بر او درود فرستيد و به فرمانش بخوبى گردن نهيد (الأحزاب/آیه56)

حدیث داریم در وزنۀ اعمال روز قیامت چیزی جز لا إله إلّا اللّه و ذکر صلوات سنگین تر نمی کند وزن اعمال صالح را. چرا؟ به خاطر اینکه راه نجات ما وپیامبر اسلام و اهل بیت است، راه حیات ما و تحول در ما پیامبر و اهل بیت هستند. پیامبر فرمود: صلوات ابتر بر من نفرستید. گفتند صلوات ابتر یا ناقص یعنی چه؟ فرمود آن صلواتی که به من درود بفرستید اما آل را به زبان جاری نکنید که بگویید اللهم صلی علی محمد و سلم ، صلوات کاملی که پیغمبر یاد داد و در کتب درجه یک اهل سنت مثل "صحیفه بخاری" آمده  این است اللهم صلی علی محمد و آل محمد. به ناروا این کلمۀ آل را از صلوات برداشتند. صلوات شعاری است دشمن شکن در اسلام . شعاری است که پیوند امت و رهبر را محکم می کند ، خدا لعنت کند  حجاج بن یوسف الثقفی را ، او اولین کسی است که در مسجد حرام صلوات بلند را ممنوع کرد می گفت در دلتان صلوات بفرستید. جلوی این شعائر و تعظیم شعائر را گرفت. پایان تشهد با صلوات تمام می شود.

آخرین فراز نماز

بعد از صلوات آخرین فراز نماز سلام است. سه سلام می دهیم، دو سلام مستحب و یک سلام واجب. اول به رسول خدا ، آن پیامبری که هدایت ما مرهون زحمات او است.  ای رسول رحمت سلام بر تو، السَّلَامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُه‏. سلام و رحمت و برکات خدا بر تو ای پیامبر، ادای احترام به پیشگاه رهبر، هادی، راهنما، سلام دوم به خودمان سلام می دهیم، نماز گزاران، مومنان، السَّلَامُ عَلَيْنَا وَ عَلى‏ عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِين‏، سلام بر ما و بندگان صالح خدا. و سلام سوم به همۀ کسانی که از انسان‌ها و فرشته ها و جنی ها در حوزۀ بندگی خدا بندگی می کنند. السَّلَامُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُه‏.

سلام چیست؟

 سلام چیست؟ یکی از اسم های خدا است.سلام چیست؟ اسم بهشت است، دار السلام. امام صادق فرمود:

وَ إنَّ أبْخَلَ النّاسِ مَنْ بَخِلَ بِالسَّلامِ.

بخیل ترین مردم آنی است که از سلام کردن دریغ می کند

وقتی سلام می کنیم یعنی ما در صلح و صفا هستیم . ما جنگ را نمی پسندیم. ما صلح را نیکو می‌دانیم. سلام می کنیم یعنی خوشبختی شما را می‌خواهیم. سلامت شما را می خواهیم، عزت شما را می خواهیم.

نقل قول از بزرگان در باره فلسفه سلام

بعضی گفته اند که دلیل اینکه در پایان نماز سلام می کنیم. گویا ما یک پروازی را داشته ایم به عالم معنا. الان که بر می گردیم به زمینیان سلام می کنیم. سلام ای پیامبر رحمت و سلام ای همه بندگان صالح خدا . یعنی یک نوع اعلام همبستگی می کنیم، تشکل ایجاد می کنیم در ذهن خودمان و سلام بر شما ای همه عبادت کنندگان به هر شکل، فرشته، جنی، انسان ، السَّلَامُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُه پیامبر اسلام یکی از ویژگی هایش این بود که تقدم در سلام داشت، حتی به بچه ها سلام می کرد. ما نماز را با سلام پایان می بخشیم و پس از نماز مستحب است که تعقیبات داشته باشیم. 

تا ذره ای ز درد خودم را نشان دهم              بگذار در جدا شدن از یار جان دهم