ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

قلم مهر

30 حق هر مسلمان به برادرش

عَنْ عَلِيٍّ ( عليه السَّلام ) أنَّهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ( صلى الله عليه و آله ): "لِلْمُسْلِمِ عَلَى أَخِيهِ ثَلَاثُونَ حَقّاً لَا بَرَاءَةَ لَهُ مِنْهَا إِلَّا بِالْأَدَاءِ أَوِ الْعَفْوِ:

يَغْفِرُ زَلَّتَهُ . وَ يَرْحَمُ عَبْرَتَهُ . وَ يَسْتُرُ عَوْرَتَهُ .وَ يُقِيلُ عَثْرَتَهُ . وَ يَقْبَلُ مَعْذِرَتَهُ . وَ يَرُدُّ غِيبَتَهُ.وَ يُدِيمُ نَصِيحَتَهُ . وَ يَحْفَظُ خُلَّتَهُ . وَ يَرْعَى ذِمَّتَهُ . وَ يَعُودُ مَرْضَتَهُ. وَ يَشْهَدُ مَيِّتَهُ. وَ يُجِيبُ دَعْوَتَهُ. وَ يَقْبَلُ هَدِيَّتَهُ. وَ يُكَافِئُ صِلَتَهُ. وَ يَشْكُرُ نِعْمَتَهُ. وَ يُحْسِنُ نُصْرَتَهُ. وَ يَحْفَظُ حَلِيلَتَهُ. وَ يَقْضِي حَاجَتَهُ. وَ يَشْفَعُ مَسْأَلَتَهُ. وَ يُسَمِّتُ عَطْسَتَهُ. وَ يُرْشِدُ ضَالَّتَهُ. وَ يَرُدُّ سَلَامَهُ. وَ يُطِيبُ كَلَامَهُ. وَ يَبَرُّ إِنْعَامَهُ. وَ يُصَدِّقُ إِقْسَامَهُ. وَ يُوَالِي وَلِيَّهُ، وَ لَا يُعَادِيهِ. وَ يَنْصُرُهُ ظَالِماً وَ مَظْلُوماً، فَأَمَّا نُصْرَتُهُ ظَالِماً فَيَرُدُّهُ عَنْ ظُلْمِهِ، وَ أَمَّا نُصْرَتُهُ مَظْلُوماً فَيُعِينُهُ عَلَى أَخْذِ حَقِّهِ. وَ لَا يُسْلِمُهُ. وَ لَا يَخْذُلُهُ. وَ يُحِبُّ لَهُ مِنَ الْخَيْرِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ وَ يَكْرَهُ لَهُ مِنَ الشَّرِّ مَا يَكْرَهُ لِنَفْسِهِ. "

ترجمه: امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام می فرمایند که پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: هر مسلمانی سی حق بر برادر دینی اش دارد که از آن ها مبرّی نمی شود مگر این که آن ها را به جای آورد یا [در صورتی که به جای نیاورد] صاحب حق از آن ها در گذرد [آن حقوق عبارتند از]: خطای او را نادیده بگیرد؛ و به اشک او رحم آورد؛ و اسرارش را پوشانده و رازداری امین باشد؛ و لغزش او را جبران کند؛ و عذرش را پذیرا باشد؛ و غیبت او را رد نماید؛ و همواره نسبت به او خیرخواهی کند؛ و دوستی او را پاس بدارد؛ و اگر نسبت به وی تعهدی کرده، آن را مراعات کرده و مورد عمل قرار دهد؛ و در هنگام بیماری از او عیادت نماید؛ و در تشییع جنازه اش شرکت کند؛ و دعوت او را اجابت نماید؛ و هدیه اش را مورد قبول قرار دهد؛ و احسان او را پاداش نیکو دهد؛ و در برابر نعمتی که وی در اختیار گذارده، تشکر و سپاس نماید؛ و به نیکویی هر چه تمام، به یاریش برخیزد؛ و نسبت به ناموس او غیرت ورزد (با دیده خیانت در او ننگرد)؛ و خواهش او را برآورده سازد؛ و با شتاب، در انجام خواسته اش بکوشد؛ و اگر عطسه نمود، با گفتن خدای تو را رحمت کند، مورد تفقّدش قرار دهد؛ و در پیدا نمودن گمشده اش تلاش نماید؛ و سلامش را پاسخ دهد؛ و به نرمی و خوش خویی با وی سخن بگوید؛ و نعمت های او را به نیکی پاسخ دهد؛ و اگر قسم یاد کرد، تصدیقش نماید؛ و با دوست او دوست باشد؛ و وی را دشمن ندارد؛ و او را چه آن گاه که ظالم است و چه در هنگام مظلومیت یاری کند، اما یاری او در حال ظالم بودن بدین معناست که، وی را از ظلم باز بدارد و کمک به وی در حال مظلوم بودنش به این است که، برای گرفتن حق، یاریش سازد؛ و در هنگام گرفتاری، خوارش نساخته، تنهایش نگذارد؛ و آن چه از خوبی برای خود دوست می دارد، برای وی دوست داشته، و آن چه از بدی برای خویشتن ناپسند می دارد، برای او نیز، ناپسند بدارد.

اگر شامه باطنی ما سالم باشد می توانیم تشخیص دهیم و می توانیم اطلاعات را بگیریم.    (الهی قمشه ای)