ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

قلم مهر

صمیمیت ونفوذ وتاثیرگذاری سریع( 23و24 )

صمیمیت نفوذوتاثیرگذاری سریع ( 23و24 )

 

مردان بخوانند

 

زنان را درک کنید تا صمیمیت فوران کند

 

آنچه که در زنان ، بسیار بسیار مهمتر است ، درک است . زنان را درک کنید . همسر شما از اینکه شما درکش نمیکنید ، عصبی است ، دلگیر است و صد البته با شما صمیمی نیست .

 

مخاطبم ، شما مردان هستید . فقط شما مردان !

 

زن نمی خواهد شما همه چیزش را درک کنید . اینکه خسته است . اینکه او هم احساس دارد . اینکه او هم نیازهایی دارد . اینکه او هم به تفریح و استراحت و آرامش نیاز دارد . همچون شما مردان که از عدم شایستگی هراس دارید ، زنان هم از درک نشدن هراس دارند .

 

شما مردان باید مراقب باشید :

 

الف - زنان را درک کنید :

 

نیازهایشان را ، عواطفشان را ، حضورشان را .

 

تفاوتی نمی کند شما باید شادی و ناراحتی ، سر زندگی و کسالت و خوب و بدشان را درک کنید . به ویژه اگر مورد بی مهری قرار گرفته اند ، درکشان کنید .

 

ب - زن باید حرف بزند :

 

باید صحبت کند . با صحبت کردن خالی می شود . با صحبت کردن آرام می شود . همین که گفت ، خیالش راحت می شود . اگر چه او به نظر شما در گفتن ، افراط می کند ؛ هرگز از گفتن بازش ندارید . وقتی از در می آیید و او شروع می کند به حرف زدن ، ممانعت نکنید . مطلقا از صحبت کردن او جلوگیری نکنید .

 

پ - گوش کنید :

 

فراوان گوش کنید . اولین نشانه درک شما از زن این است که به صحبتهایش به دقت گوش بدهید . همانطور که قبلا هم گفتم ، گوش کردن ، بذر صمیمیت را می کارد . وقتی گوش می کنید ؛ با توجه ، گوش دهید . با دستهایتان ور نروید . روزنامه نخوانید . سرتان را بالا بیاورید . مشغول تعمییر ضبط نباشید . نگاهش کنید . صمیمانه نگاهش کنید و گوش فرا دهید .

 

ت - راه حل ندهید :

 

چاره جویی و تدبیر نکنید . زن ، نمی گوید که شما راه حل دهید . می گوید که گفته باشد . او نمی خواهد مساله حل شود . نمی خواهد شما حلش کنید . می خواهد جزییات مساله را بارها و بارها بخواند .

 

او می گوید : سرم درد می کند ؛ نگویید : برو دکتر ! ، بگذارید ادامه دهد .

 

او می گوید : چشمهایم سیاهی میره ؛ نگویید : شاید عینک می خواهی ، برو چشم پزشک . بگذارید ادامه بدهد.

 

ث - از او بخواهید تا بگوید :

 

نه تنها از گوش کردن اجتناب نکنید . نه تنها شنونده علاقه مند و فعالی باشید که حتی از او پرسش هم بکنید تا بگوید . یک پرسش کوتاه بکنید و بگذارید دقیقه ها حرف بزند . ذهنش خالی که شد صمیمی می شود ، عشق می ورزد . گوش که می دهی صمیمی می شوی ، عاشقانه تر به نظر می آیی .

 

هر وقت می خواست بگوید با سعه صدر گوش کن . اگر هنوز کفشهایت را درنیاورده ای و او شروع کرد به حرف زدن ، گوش کن .

 

چ - زن به توجه نیاز دارد :

 

به او توجه کنید . به نیازهایش . به لباسهایش . به صورتش . به فعالیتهای روزانه اش . به بردباری اش .

 

وقتی از در می آیید ، نگاهش کنید . سرتاپا ، بنگریدش ! به میهمانی که می روید ، بین بستگان غرق نشوید . هر از گاهی ، توجهی کنید .

 

البته باز هم توجه شما به مجاورت فراوان شما منجر نشود . مجاورت فراوان همیشه ضد صمیمیت است .و زنها چقدر بدشان می آید از اینکه مردها همه اش در خانه بنشینند !

 

اکثر مردانی که عمدتا در خانه هستند و یا بازنشسته می شوند ، کمتر مورد عشق و صمیمیت زنها واقع می شوند . هم توجه کنید . هم فضا بدهید . زنها هم مثل شما برای خود فضا می خواهند . هیچ چیز مانند بی توجهی شما ، زن را نمی آزارد و وای بر شما اگر از آزار دادن ، لذت برید .

 

او کفشی تازه خریده و به شما می گوید : چطوره ؟ شما می گویید : خوبه ! فقط همین را می گویید . این ، نادرست است . شما باید به وجد بیایید . به دقت نگاه کنید و بگویید : به پاهای تو فوق العاده است .

 

ح - زن دوست دارد مرد مقتدر باشد :

 

ضعیف نباشید . در هیچ چیز . همانقدر که مردان از قدرتمند بودن لذت می برند ، زنان از تماشای قدرت ، لذت میبرند . قوی باشید . مرد احساساتی و لوس ، منزجر کننده ترین پدیده ای است که در زمین ، برای زن وجود دارد. مرد بی جربزه - مرد ترسو - مرد لوس - مرد احساساتی - مرد سبک که همیشه دهانش از خنده باز است - مرد خانه نشین - مرد تنبل - مرد خواب آلود - مرد بی اقتدار برای زن ، آزار دهنده است .

 

مقتدر باشید . دست کم نشان دهید که مقتدرید . تلاش کنید . کار کنید . سکوت کنید . با شخصیت باشید . با احترام باشید . ورزش کنید . خرابیهای خانه را سریعا تعمیر و اصلاح کنید . مسئولیت پذیر باشید .

 

چ - زن دوست دارد که به او احترام بگذارید :

 

احترام به زن ، چقدر برای او لذتبخش است ؛ خدا می داند .

 

مرد و زن در پای در ایستاده اند . زن کیف می کند اگر شما بگویید اول خانمها ! و او جلو برود . ( البته مرد هم به متشکرم خانم نیاز دارد . )

 

هرگز زن را جلوی دیگران خرد نکنید . پیش بچه ها ، پیش فامیل ، پیش بستگان ، پیش غریبه ها .عیب جویی و انتقاد و نادیده گرفتن زن در حضور دیگران ، برایش به شدت آزار دهنده است .

 

وقتی به میهمانی می روید ، دوشادوش زن بروید . در میهمانی برای او احترام قایل شوید .

 

خ - زن از صمیمیت لذت می برد :

 

اساسا زن بیش از مرد ، به صمیمیت نیاز دارد . با او صمیمی شوید . تمام آنچه را که از ابتدای کتاب تا به اینجا گفتیم ؛ در حد اعتدال رعایت کنید . از آن جهت می گویم در حد اعتدال ، که مرد بسیار صمیمی ، کم قدرت است. صمیمی باشید . بسیار صمیمی باشید . ولی خود را نکشید .

 

د - زن به اعتبار ، نیاز دارد :

 

زن به اعتبار نیاز دارد و تا حد زیادی این شما مردانید که به او اعتبار میدهید ( یا اعتبار او را خدشه دار می کنید !) احترام و توجه شما به او اعتبار می دهد ، به ویژه در حضور دیگران . بسیاری از شما مردان ، زن را پیش بچه ها بی اعتبار میکنید . زن را یکی از معتبرترین و شاید دقیقا معتبرترین فرد خانواده سازید البته ، مسلما ، بدون لطمه زدن به خود .

 

ذ - به زن قوت قلب بدهید :

 

به او اطمینان بدهید . به او بگویید که دوستش دارید . بگویید که همیشه حمایتش می کنید . بگویید که تنهایش نمی گذارید . بگویید که حجم عمده ای از مشکلات زندگی را او به دوش می کشد . بگویید که او یک کانون محبت است و خانه بدون او روح ندارد .

 

قوت قلب نیز یک بمب صمیمیت است .

 

نتیجه :

 

زن به این چیزها نیاز دارد :

 

1 - توجه

 

2 - درک شدن

 

3 - احترام

 

4 - صمیمیت

 

5 - اعتبار

 

6 - قوت قلب

 

7 - مرد مقتدر

 

8 - صحبت کردن

 

اگر مرد مقتدری نباشید ، اگر به زن ، توجه کافی نداشته باشید ، به او بی احترامی کنید ، درکش نکنید و .... چه بسا زن به مرد غریبه ای که به او توجه می کند و احترام می گذارد و مقتدر به نظر می رسد و .... از نظر ذهنی و دست کم از نظر ذهنی وابسته شود و از شوهرش متنفر گردد و این تنفر روز به روز بیشتر شود .

 

زنان را درک کنید .

 

مشاجرات همیشه از عدم درک متقابل و عدم صمیمیت ناشی می شود . مرد ، احساسات زن را محکوم می کند. تمسخر می کند و انتقاد می کند و زن هم با شکایت کردن از مرد ، در او احساس شکست ، سرخوردگی و نالایقی ایجاد می کند .

 

درک متقابل ، شناخت درست هم و احترام و توجه به نیازها و رفتارها و روحیات طرف مقابل به صمیمیت و اجتناب از مشاجره ، کمک می کند .

 

علاوه بر این مطالب کلی ، همانطور که در قسمت روابط خانوادگی هم گفتم ، قوانین فردی همدیگر را نیز بشناسید و به آنها احترام بگذارید و بر ارزشهای مشترک تکیه و تاکید کنید .

 

قدردانی کردن از هم را فراموش نکنید . به شیوه های مختلف از هم قدردانی و سپاسگزاری کنید . به هم پاداش دهید .

 

به ویژه پاداشهای روانی خیلی در صمیمیت موثرند . لبخند زدن ، تمجید کردن ، نوازش و توجه ، پاداشهای روانی هستند که در نفوذ و تاثیرگذاری ، نقش مهمی دارند . اینها هم بمب صمیمیت هستند . پس این فهرست را فراموش نکنید :

 

1 - لبخند زدن 2 - تمجید 3 - نوازش 4 - توجه .

ا

30 - مراقبت بسیار مهم در صمیمیت همسران

 

یکی از خطاهای شایع افراد ، که معمولا ناآگاهانه صورت می گیرد گفتگو از جنس مخالف است . وقتی که برای همسر خود از جنس مخالف صحبت می کنید ؛ دقیقا دارید صمیمیت بین خود و همسر خود را از بین می برید .

 

مرد و زن به هیچ عنوان نباید برای همسر خود از زن و مرد دیگری صحبت کنند . مرد نباید از زن دیگر صحبت کند . چه این صحبت تعریف باشد و تمجید و چه انتقاد باشد و ایراد . این صحبتها ضد صمیمیت است و واکنش ایجاد می کند . زن نباید از مرد دیگر صحبت کند . چه این صحبت تحسین باشد و ستایش و چه تحقیر باشد و نکوهش .

 

ابتدا مردان بخوانند :

 

اگر شما مردی هستید که شغل شما ارتباط با خانم ها را برای شما ایجاب می کند ؛ مثلا اگر فروشنده لباس زنانه هستید و یا با هر علتی ارباب رجوع خانم دارید ، مطلقا از ارتباط روزانه خود برای همسر خود حرف نزنید .

 

یک رفتار مخرب در صمیمیت این است که مردی از زن دیگر تعریف کند : متین و باوقار است . خوش مشرب است . رفتار جالبی داشت . پر تحرک است . صمیمی است . مقتدر است . خوش بیان است . سرزنده است . خوش سلیقه بود . فهمیده بود . و بدتر از همه ، زیبا بود .

 

در منطق سرشار از احساس زنها هر دقیقه ، هر کلمه و هر نگاه تصادفی شما جای بحث و تحلیل بسیار دارد . آنها ناخودآگاه برای کوچکترین و پیش پا افتاده ترین ( البته از نظر شما ) حرکات و رفتارها و گفتارهای شما دلیل سازی می کنند . در این نوع ویژه منطق ، آنها به آنچه که شما در برابر دیگران انجام می دهید یا از دیگران می گویید ، به مراتب بیشتر اهمیت می دهند تا آنچه را که برای خود آنها انجام می دهید یا به آنها بگویید .

 

وقتی شما می گویید فلان مراجع خانم من بسیار متین و باوقار بود . جمله شما به سرعت وارد جریان تحلیل میشود :

 

آن مراجع خانم متین و باوقار بود == تو به اندازه او متین و باوقار نیستی == او از نظر من بر تو ارجحیت دارد .

 

حالا اگر شما در روزهای پیش ، صدها بار هم از متانت و وقار خانم خود به او گفته باشید و بعد از این جمله هم ، صدها بار این نکته را یادآوری کنید ؛ تاثیر این جمله شما در روان او از بین نمی رود ؛ حتی اگر پس از مدتی ظاهرا فراموش شود ؛ یا اینکه شما اصلا کوچکترین آثار رنجش خاطری را در او مشاهده نکنید .

 

یادتان هست که زن ، به توجه نیاز دارد و توجه شما هم بسیار حساس است . وقتی شما خصلت خوبی را در زن دیگری یافته اید یعنی آنکه به او توجه کرده اید و توجه به دیگری ، آزار دهنده و ضد صمیمیت است .

 

چنانچه قبلا هم گفتم در این میان به خصوص توجه به چهره و ظاهر ؛ مستقیما صمیمیت را زایل می کند .

 

برخی از شما به اشتباه برای آنکه همسر خود را به بهتر بودن وادارید ؛ از خصلت خوب یک زن دیگر صحبت میکنید تا در او انگیزه !!! ایجاد کنید . این رفتار شما تقریبا همیشه نتیجه معکوس دارد و در موارد نادری هم که نتیجه داشته باشد ؛ نوعی آزردگی و رنجش عمیق را در او ایجاد می کند که بلاخره زمانی ظهور می کند و به هیچ وجه به آن تغییر مثبت !؟ نمی ارزد .

 

مردی که به زن عصبانی خود می گوید : « چقدر زن همسایه آرام است ! »

 

فکر می کند که این حرف او زن را بخود می آورد و او را آرام می کند ؟ این حرف ، آتشفشان خاموش را فعال میکند ؛ چه برسد آتشفشان فعال عصبانی ! در این حالت ، او تحریکی منفی دریافت می کند که هم به عصبانیتش دامن می زند و هم در دل او نفرت و کدورت ایجاد می کند . عصبانیت ، به خاطر اینکه شما به دیگری توجه کرده اید و نفرت به خاطر اینکه زن همسایه توجه شما را برانگیخته است .

 

نفرت از همسایه ! که البته برای او بهیچ وجه بی دلیل نیست . بعضی ها بسیار با آب و تاب تعریف می کنند که امروز فلان خانم را دیدم که اینطور بود و آنطور بود و ....

 

واکنش زن ، معمولا یکی از این سه واکنش است :

 

1 - ظاهرا هیچ واکنشی نشان نمی دهد اما در باطن بسیار دلگیر و آزرده و عصبی می شود .

 

2 - در همان زمان یا کمی بعد واکنش شدید نشان می دهد . بهانه می گیرد و بیخود ( از نظر شما ) به شما پیله می کند و پی می برد .

 

3 - مقابله به مثل می کند و رفتاری چون شما را پیشه می کند .

 

و ندرتا :

 

رفتاری را که درباره آن صحبت کرده اید ؛ در پیش میگیرد ؛ چون فکر می کند که این رفتار مورد توجه شما قرار گرفته است . حال اگر این رفتار ، نادرست است و یا حتی زشت باشد ؛ هم فرقی نمی کند . وقتی شما از آن صحبت می کنید یعنی این رفتار توجه شما را برمی انگیزد پس در پیش گرفتن آن خوب است !

 

به همین خاطر است که گفتم حتی انتقاد هم نکنید . عیب و ایراد هم نگویید . عده ای مدام عیب و ایرادهای زنان دیگر را می گویند که فلان زن چه رفتار بد یا ظاهر بدی داشت و ....

 

توجه داشته باشید که انتقاد فراوان ناشی از توجه فراوان است . شما تا توجه نکرده باشید که نمی توانید انتقاد کنید !

 

وقتی شما مردها از زنهای دیگر صحبت می کنید ؛ خودتان به وضوح می بینید که همسر شما بی اندازه نسبت به حرف شما دقیقتر از قبل گوش می دهد .

 

میل ، میل شماست !

 

اگر قصد دارید که صمیمیت را بین خودتان و همسرتان گسترش دهید طوری رفتار نکنید و گفتارتان طوری نباشد که او احساس کند شما به دیگری توجه داشته اید یا دارید . این پنداشت قطعا به صمیمیت موجود آسیب وارد میکند.

 

 

 

"هرکس مرتکب اشتباهی نشده ، اکتشافی هم نکرده است"   گالیله