ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

قلم مهر

صمیمیت ونفوذوتاثیرگذاری سریع (21و22 )

 

 

صمیمیت نفوذ و تاثیرسریع ( 21و22)

 

26 - روابط خانوادگی و امپاتی

 

در روابط خانوادگی ، شما نمی توانید ارتباط خود را با والدین ، فرزندان با همسر خود به دلیل اینکه با ارزشهای فکری شما هماهنگ نیستند ؛ محدود کنید . در روابط خانوادگی ، شما باید قوانین فردی هر کسی را بشناسید و به این قوانین احترام بگذارید . حتی اگر این قوانین با قوانین فردی شما مغایرت داشته باشند یا حتی مخالفت کنند .

 

قوانین فردی اعضای خانواده خود را کشف کنید . مثلا ممکن است معنای محبت ، از نظر شما این باشد که با شما به ملایمت و نرمی رفتار شود . از نظر خواهر شما ، این باشد که او را تشویق و تحسین کنید . از نظر پدر شما ، این باشد که به او احترام بگذارید . از نظر همسر شما این باشد که در کارها با او مشورت کنند و ...

 

بهترین راه حل برای ایجاد یک رابطه درست با خانواده ولو اینکه خانواده بدی باشد ؛ تنها و تنها احترام گذاشتن به قوانین است . احترام شما به تدریج احترام آنها را هم برمی انگیزد .تا شما ندانید که در فرهنگ واژگان اعضای خانواده شما واژه محبت ، کمک ، احترام و .... چطور معنی شده اند ؛ نمی توانید به آنها احترام بگذارید .

 

چون در اینصورت ، ارتباط شما بدون درک متقابل ( امپاتی ) خواهد بود .

 

امپاتی :

 

امپاتی به معنی خود را به جای دیگران قرار دادن است . یعنی اینکه تصور کنیم اگر در موقعیت فلان شخص قرار می گرفتیم و ویژگیهای او را داشتیم ؛ چگونه فکر می کردیم ، چه احساسی داشتیم ، چطور رفتار می کردیم و ...

 

مادری فرزند خردسال خود را به گردش می برد . دست او را می گیرد و خیلی سرحال و خوشحال به تفرج مشغول می شود . اما کودک زار زار می زند زیر گریه . مادر هر چه فکر می کند متوجه نمی شود که چرا بچه اش دارد گریه می کند . چرا در این هوای خوب و در این مناظر زیبا ، بچه لذت نمی برد ؟ و تازه دارد گریه هم می کند . تا اینکه متوجه می شود از این پایین ، از این جایی که کودک دنیا را می بیند ، هیچ چیز جالب توجهی وجود ندارد . هیچ منظره ای دیده نمی شود بچه ، تنها پاهای آدمهایی را می بیند که در حال حرکت هستند و در این شلوغی، چیز دیگری نمی توان دید . از این پایین ، دنیا کاملا خسته کننده است و هیچ چیز لذتبخشی وجود ندارد .

 

امپاتی یعنی با تصور خود ، خود را به جای دیگران گذاشتن ، اگر این مادر ، بدون خم شدن ، گردشگاه را از دریچه چشم کودکش می دید ؛ امپاتی انجام داده بود .

 

هرچه توانایی امپاتی در شما افزایش پیدا کند ؛ شما ارتباطهای صمیمانه تری با دیگران خواهید داشت . روان شناسان معتقدند که امپاتی می تواند تا حد زیادی مشکلات خانوادگی را که عموما از عدم درک متقابل ناشی می شوند ، حل و رفع کند .

 

اگر پدر و یا مادر هستید ، خود را به جای فرزندانتان بگذارید ببینید که آیا چنین پدر و مادری را دوست داشتید ؟

 

اگر فرزند هستید ، خود را به جای پدر و مادرتان بگذارید . آیا چنین فرزندی را فرزند خوبی می دانستید ؟

 

خودتان را به جای همسرتان بگذارید ، آیا چنین همسر یا شوهری را دوست داشتید ؟

 

و او را همسر خوبی می دانستید ؟ و .....

 

وقتی چنین می کنید : عملا بسیاری از ناملایمتها و مشکلات ایجاد نمی شود . همچنین در روابط دیگر نیز امپاتی را انجام دهید . اگر معلم هستید ، خود را به جای شاگردانتان بگذارید . اگر شاگرد هستید ، خود را به جای معلمتان بگذارید . اگر فروشنده هستید ، خود را به جای خریدار بگذارید . اگر خریدار هستید ، خود را به جای فروشنده بگذارید . و .....

 

اگر هر کس بتواند برای لحظاتی ، مسایل را از زاویه دید طرف مقابل بنگرد خیلی از مشکلات ارتباطی اصلا به وجود نمی آیند که بخواهیم برای آنها راه حل پیدا کنیم .

 

توانایی امپاتی را در خود تمرین کنید و افزایش دهید .

 

27 - صمیمیت همسران

 

یکی از مشکلات غالب مردان و زنانی که به عنوان همسر با هم زندگی می کنند ، عدم صمیمیت است .

 

بجز روزهای اول ازدواج که معمولا اوضاع بر وفق مراد است و همه قابلیت نفوذ دارند و در عین حال پر نفوذند و همه با هر ملایمتی انعطاف به خرج می دهند ، پس از آن کم کم همه چیز حالت واقعی به خود می گیرد .

 

زبان هم را نمی فهمند . هر کس حرف خود را می زند و از حرف دیگری دلگیر و ناراحت می شود . از نفوذ به دنیای یکدیگر عاجزند و به هر چه متوسل می شوند تا حرف خود را به دیگری بقبولانند و درون خود را انتقال دهند و یا کمترین تاثیری بگذارند ؛ با شکست مواجه می شوند .

 

جالب اینجاست که بسیاری از مشکلات زناشویی در نتیجه همین عدم درک متقابل صورت می گیرد . در آخرین قسمت این مطلب ، به طور ویژه درباره صمیمیت همسران صحبت می کنیم . ضمن اینکه تمام شیوه های پیشنهاد شده برای صمیمیت ، تا به اکنون ، در صمیمیت همسران نیز کاربرد دارد .

 

امپاتی همسران :

 

زن و شوهرها نیز برای آنکه بتوانند زندگی بهتر و دلپذیرتری داشته باشند ، باید بتوانند خود را به جای یکدیگر قرار دهند و احساس هم را درک کنند .

 

برای آنکه شما بتوانید خود را به جای همسر خود قرار دهید و مسایل را از زاویه دید او ببینید باید نکاتی را بدانید .

 

آنچه که از این پس برای درک بهتر زن و همچنین درک بهتر مرد ، گفته می شود به شما کمک می کند که صمیمی تر و پرنفوذتر باشید .

 

 

28 - زنان بخوانند 

 

به مردان قدرت دهید تا صمیمیت فوران کند

 

به مردان قدرت دهید تا صمیمیت فوران کند . مرد ، موجودی است که بیش از همه عاشق قدرت است . مرد از اینکه قدرتمند باشد ، حظ می کند . از اینکه توانا باشد و یا حتی احساس توانایی کند ، لذت می برد . مراقب باشید این احساس قدرتمندی و توانایی را در او به اوج برسانید .

 

مخاطبم ، شما زنان هستید . این احساس را در مردان نکشید . تا وقتی به کشتار قدرت در مردی سرگرمید _ چه خواسته ، چه ناخواسته _ باید فکر هر گونه صمیمیت ، نفوذ و تاثیرگذاری را از سر خود بیرون کنید .

 

از یک طرف ، « قدرت » را در مردان می کشید و از طرف دیگر انتظار دارید که شوهر شما به حرف شما گوش دهد و زندگی سرشار از عشقی داشته باشید .

 

چه انتظار نابجایی !

 

مردان باید در همه چیز احساس قدرت کنند . اگر هم در مواردی قدرت لازم را ندارند ، شما دست کم نباید این موضوع را به آنها بگویید . حتی وقتی در همسر خود ضعف می بینید آن را با تحسین و شیوه های دیگری که خواهم گفت ، تقویت کنید ، او به قدرت همه جانبه ، عشق می ورزد .

 

مظاهر قدرت برای مردان :

 

قدرتهای متداول عبارتند از : پول در آوردن - اداره کردن خود و دیگران - عقل کل بودن - قدرت جسمی - قدرت معنوی - قدرت مالی - قدرت تحصیلی - قدرت داشتن فرزندان خوب - قدرت تصمیم گیری - و .....

 

دقیقا در همان چیزی که شما آن را نفی می کنید ، آنها می خواهند قدرتمند باشند و شما به آنها سرکوفت میزنید . اگر جای قدرت مردی را نادیده بگیرید یا آن را مورد انتقاد قرار دهید ؛ مرد کلافه می شود . از شما متنفر می گردد و رشته های صمیمیت از هم گسسته می شود . شما می گویید : من واقعیت را می گویم !

 

من هم قبول دارم که شما واقعیت را می دانید اما می گویم بیان و ابراز این واقعیت مشکل را هزاران برابر می کند. او هم واقعیت را می داند . او هم به ضعف خود واقف است . لزومی ندارد که شما به او بگویید . اما شما می توانید موثر باشید . می توانید ضعف را به قوت تبدیل کنید . به جای تاکید بر ضعف ، احساس توانایی را در او تقویت کنید .

 

ضعف را با تحسین تقویت کنید نه با انتقاد . قبلا هم گفتم انتقاد کردن ضد صمیمیت است .

 

مردی که فریاد می زند ، مردی که لوازم خانه و کاسه و بشقاب را به هوا پرتاب می کند و می شکند ، مردی که خانه را آتش می زند و ..... مردی است که جایی ، او را تحقیر کرده اند و ضعفش را به رخش کشیده اند .

 

جان مرد ، قدرت اوست .

 

یادآوری قدرتهای مرد ، افتخار به قدرتهای مرد و تحسین تواناییهای مرد یعنی صمیمیت و صمیمیت یعنی از نفوذ ، نفوذ ، نفوذ . و تاثیرگذاری .

 

شما زنان باید مراقب باشید :

 

الف - اگر خودتان شاغل هستید :

 

مطلقا توانایی و استقلال مالی خود را گوشزد و یادآوری نکنید . مراقب باشید از شوهرتان ، حقوق بیشتری نداشته باشید . به او یادآور شوید که کماکان همه چیز به دست توست . اداره مالی این خانواده به دستان قدرتمند توست و .....

 

ب - مطلقا سرکوفت نزنید :

 

نگویید فلانی اینقدر پول در می آورد . فلانی دو تا خانه دارد و آن یکی سه تا کارخانه دارد . تو هیچ کاری از دستت بر نمی آید همیشه هشتت گرو نه است . قصد شما چیست ؟ اگر واقعا به بهبود اوضاع مالی فکر می کنید . او را تحسین کنید . انتقاد ، ضد صمیمیت است . مخرب است .

 

پ - تو بی عرضه ای و عبارات مشابه آن ، فاتحه خواندن صمیمیت است :

 

تو بی عرضه ای ! یعنی فرو ریختن مرد . یعنی انتظار از هم پاشیدگی . یعنی به دست خود خانه را خراب کردن . خانواده را سوزاندن .

 

هر مفهوم مشابه تو بی عرضه ای ! ، یعنی فاتحه صمیمیت و عشق متقابل مرد را خواندن . مبادا از این عبارتها به زبان بیاورید .

 

ت - مرد را حلال مشکلات بدانید :

 

مشکل را به او بگویید و از او بخواهید که آن را حل کند و تایید کنید که تو قادری . جمله های « من برم » ، « من این کار را بکنم » ، « اینم از تو برنمی آد » و .... خطرناکند .

 

ث - به مردان اندرز ندهید . نصیحت نکنید . راهنمایی نکنید :

 

مردان دوست دارند خودشان مشکل خود را حل کنند . اگر لازم بدانند خود ، با شما در میان می گذارند . تا از شما راهنمایی نخواسته اند ، صحبت نکنید . این کار را بکن و این کار را نکن یعنی صمیمیت بی صمیمیت .

 

با اندرز ندادن و نصیحت نکردن ، زندگی خود را عاشقانه کنید .

 

ج - سکوت مردان را نشکنید :

 

با مردها خیلی صحبت نکنید . اشتباه زنها این است که وقتی مرد ساکت است ، مدام به سمت آنها می روند و با آنها حرف می زنند .

 

اگر او ساکت است ، به سکوت نیاز دارد . بگذارید نیازش برآورده شود . قبلا هم گفتم سکوت یعنی صمیمیت . چرا با صحبت کردن و صحبت کردن و صحبت کردن ، عشق و صمیمیت را از بین می برید ؟ چرا جذابیت خود را کم می کنید ؟

 

آنقدر که سکوت ، شما را دوست داشتنی می کند ، صحبت کردن نمی کند . هم خودتان ساکت باشید و هم سکوت مردان را نشکنید . از سکوت مردان برداشتهای نادرست نکنید .

 

سکوت ممتد شما ممکن است به معنی رنجیده خاطر بودن شما باشد ولی در مورد مردها اینطور نیست . فکر نکنید که نسبت به شما بدبین شده اند یا از شما بدشان آمده است .

 

ح - به مردان فضا بدهید . مردان عاشق صمیمیت و استقلال توامند :

 

گاهی مردان را رها کنید تا با خود خلوت کنند . به ملاقات دوستانشان بروند یا به خانواده خود - تنها - سر بزنند . مدام به دنبال شوهرتان نباشید و از مجاورت فراوان بپرهیزید .

 

فضای نفس کشیدن ! ، این ، چیزی است که مردان از شما می خواهند . اگر شما این فضا را به آنها بدهید به شما عشق می ورزند و با شما صمیمی می شوند .

 

خ - مرد باید ستایش شود :

 

توانایی جسمی اش را تحسین کنید . توانایی جنسی اش را تحسین کنید . مدیریت و خصوصا مدیریتش را تحسین کنید . از او به خوبی یاد کنید . مدام تاکید کنید که تو شایسته ، قدرتمند و توانایی و همه چیز به دست تو مهیاست .

 

عجب آنکه شما زنان ، وقتی از زندگی خود ناراضی هستید ، با انتقادهای خود بنیاد زندگی خود را ویران می کنید.

 

چ - مرد دوست دارد که از او قدردانی شود :

 

تشکر ، روح مرد را پرواز می دهد . تشکر از مرد ، چنان شما را صمیمی جلوه می دهد که از نظر مرد ، حد و حساب ندارد . از اینکه چنین می کند و چنان می کند و .... تشکر کنید تا به شما عشق بورزد . 

 

د - مرد را تایید کنید :

 

وقتی مردی را تصدیق و تایید می کنید ؛ او رشد می کند و بهتر و بهتر فکر می کند . تایید مردها یعنی فوران صمیمیت . به او بگویید چقدر خوب شد که پارسال فلان کار را کردی . چقدر عالی بود که ماه گذشته .... کردی . آنچه که قبلا انجام داده اید و جدا شایسته تحسین و تایید است ، تحسین و تایید کنید .

 

ذ - مرد باید مورد قبول و پذیرش قرار بگیرد :

 

مرد اگر مورد پذیرش قرار بگیرد ، به اوج می رسد و اگر مورد پذیرش قرار نگیرد ، فرو می افتد و اگر احساس فرو افتادن کند ، از شما متنفر می شود .

 

بسیار سخت است تنفر مرد را دوباره به صمیمیت تبدیل کرد . مراقب باشید او را بپذیرید .

 

ص - باید مورد اطمینان باشد :

 

به او اعتماد کنید . با اطمینان خاطر به اینکه او می تواند ، بسیاری از کارها را به او بسپارید .

 

ض - مرد را تشویق کنید : 

 

مرد ، عاشق تشویق شدن است . کف زدنها را فراموش نمی کند . و پشت زدنها را مدام حس می کند . مرد ، آفرین شما را تا عمر دارد به خاطر می سپارد .

 

 

نتیجه : 

 

مرد به این چیزها نیاز دارد :

 

1 - احساس قدرتمندی و توانایی

 

2 - مورد اعتماد و اطمینان بودن

 

3 - پذیرش

 

4 - قدرت شناسی

 

5 - تحسین

 

6 - تصدیق

 

7 - تشویق

 

8 - فضا و سکوت

 

9 - استقلال

 

شما زنان باید مراقب باشید که اگر نیازهای مرد را برآورده نکنید از شما سرخورده می شود . از شما ناامید میشود . صمیمی که هیچ ! از شما متنفر می شود . احساس یاس می کند . و اگر در بیرون ، خانمی به عنوان همکار ، بستگان ، و یا آشنایان مرد ، او را تحسین و تشویق کند و به او تاکید کند که تو توانایی و ....  ؛ هیچ بعید نیست که علیرغم میل شما ، شوهر شما از کس دیگری خوشش بیاید و با همه صمیمی باشد جز شما .

 

اگر می بینید همسر شما با همه صمیمی است به جز شما ، علت آن است که جز شما کسی تا این حد با او بحث و جدل نمی کند و نمی گوید : تو بی عرضه ای ! و .... و انتقاد نمی کند .

 

 

با آن که دلم از غم عشقت خون است                        شادی به غم تو ام ز غم افزون است

                    اندیشه کنم هر شب و گویم : یارب                   هجرانش چونین است ، وصالش چون است؟        (رودکی)